.سپتیک تانک چیست

سپتیک تانک یا یک سیستم فاضلاب مستقل ، ساده ترین تصفیه خانه است که جریان فاضلاب به آن وارد می شود و مرحله به مرحله تمیز می شود. پس از آن ، فاضلاب به رسوبات مکانیکی و آب تقسیم می شود – آب پس از آن ، با عبور از سیستم فیلتراسیون ، به داخل زمین می رود و رسوب (لجن) توسط یک دستگاه فاضلاب پمپ می شود.

سپتیک تانک متوسط از محبوب ترین نوع از دو یا سه اتاق تشکیل شده است. اولی مستقیماً از فاضلاب خانه شما تأمین می شود. حجم این محفظه باید به اندازه کافی باشد تا بتواند با تمام آنچه که خانواده شما تولید می کند مطابقت داشته باشد. معمولاً جریان فاضلاب روزانه محاسبه می شود و حجم محفظه اول سپتیک تانک سه برابر بزرگتر می شود – در هر صورت و برای مقابله با اوج بارها (نظافت عمومی ، ورود مهمانان زیادی ، تعطیلات و بدبختی های مشابه) . در محفظه اول ، لجن به کف ته نشین می شود و آب ته نشین شده و کمی تصفیه شده مکانیکی به قسمت دوم سپتیک تانک می رود. کانتینر اول باید دارای یک پساب فاضلاب تصفیه نشده از آن باشد و به هیچ وجه نباید یک فرصت مستقیم برای رفتن به داخل زمین داشته باشد.

تصفیه مجدد پساب ها در محفظه دوم سپتیک تانک اتفاق می افتد (در صورت وجود یک مورد ، زیرا می توان از این مرحله عبور کرد). در اینجا ، تجزیه مجدد فاضلاب تحت تأثیر جامعه باکتریایی رخ می دهد. گاهی اوقات سپتیک تانک های صنعتی با یک عنصر تمیز کننده شیمیایی نیز عرضه می شوند – برای این منظور ، گرانول های مخصوص با معرف در محفظه قرار می گیرند ، که برخی از آلاینده های شیمیایی را تجزیه می کنند – اعم از آلی و غیر آلی.

 

کاربرد برج‌های خنک‌کننده

کاربرد برج‌های خنک‌کننده به  قرن نوزدهم، آغاز  انقلاب صنعتی و اختراع  چگالنده برای استفاده در  موتور بخار برمی‌گردد. در چگالنده‌ها سیال شونده غالباً آب است؛ به این صورت که آب با گرفتن گرمای بخاری که از خروجی  تور افت فشار بخار خروجی می‌شود ولی در عوض مصرف بخار و در نتیجه مصرف سوخت را کاهش می‌دهد و هم‌زمانکارایی سیستم را نیز بالا می‌برد. البته باید در نظر داشت که چگالنده‌ها در عمل نیاز به برج خنک‌کن به نسبت بزرگی دارند و در صورت عدم وجود برج خنک‌کننده، استفاده از آن‌ها اقتصادی نیست؛ چرا که هزینه‌های فراهم کردن آب بیش از سرمایه ذخیره شده از صرفه‌جویی انرژی می‌شود. فارق از موتورهای آبی که فراهم کردن آب هزینه‌ای برای آن‌ها محسوب نمی‌شود و استفاده از چگالنده بدون برج خنک‌کن امری عادی است، استفاده از چگالنده و برج خنک‌کن موضوعی حساس در صنعت به‌شمار می‌رود. با آغاز  قرن بیستم  قوانین و روش‌های فراوانی در زمینه چرخه‌های دارای برج خنک کن برای مناطقی که با مشکل کم‌آبی رو به رو بودند، طرح‌ریزی شد و احداث برج خنک‌کننده را وابسته به نظرشهرداری آن منطقه و کم و کیف منابع آبی آن منطقه کرد. در مناطقی که منابع آبی قادر به فراهم کردن آب برج خنک‌کن هستند، از سیستم حوضچه‌های آبی استفاده می‌شود و در مناطقی که محدودیت منابع دارند، مثل شهرهای بزرگ، از برج‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود.

این برج‌ها اغلب در پشت بام ساختمان‌ها یا به صورت سازه‌ای مجزا در کنار ساختمان اصلی قرار می‌گیرند و هوا به کمک فن ها و مکانیسم جابه‌جایی اجباری یا به طریق مکانیسم جابه‌جایی آزاد به جو منتقل می‌شود. در کتاب نظام مهندسی ایلات متحده از سال ۱۹۱۱ مطلبی در این زمینه به این صورت آمده‌است: «با استفاده از یک پوسته تخت یا دوار از ورقه نازک، لوله دودکش در راستای عمودی تا جای ممکن کوچک تعبیه شود. (ارتفاع ۲۰ تا ۴۰ فوت) در پشت بام مجموعه‌ای از تشت‌ها برای پخش شدن آب مورد نیاز چگالنده قرار می‌گیرند و آب به درون آن‌ها پمپ می‌شود. آب درون تشت‌ها بر روی حصیری از جنس چوب به صورت قطره‌ای ریخته می‌شود تا فضای درون برج را پر کند

در اوایل قرن بیستم، اولین نمونه‌های برج خنک کن با استفاده از کاهش دمای ناشی از تبخیر ابداع گردید. برج‌های خنک‌کننده اولیه، دارای سیستم بسیار ساده ای بودند که در آن آب از ارتفاع مشخصی به داخل برج خنک کن پاشیده می‌شد و به واسطه برخورد با هوا خنک می‌گردید.

 

سپتیک تانک چگونه کار می کند؟

سپتیک تانک مواد آلی را هضم کرده و مواد قابل شناور (به عنوان مثال روغن و گریس) و مواد جامد را از فاضلاب جدا می کند یک سپتیک تانک با دو لوله (برای ورودی و خروجی) متصل خواهد شد. از لوله ورودی برای انتقال زباله های آب از خانه و جمع آوری آنها در سپتیک تانک استفاده می شود. به اندازه کافی در اینجا نگهداری می شود تا مواد زائد جامد و مایع از یکدیگر جدا شوند.لوله دوم لوله خروجی است. همچنین می تواند میدان تخلیه را فراخوانی کند. این لوله فاضلاب از قبل پردازش شده را از سپتیک تانک خارج کرده و به طور مساوی در خاک و جریان های آب پخش می کند.وقتی پس از مدتی پساب زباله جمع شد ، ابتدا آن را جدا کرده و به 3 لایه جدا کنید. (همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده است. لایه فوقانی روغن و گریس است و بیش از همه مواد زائد شناور است. که معمولاً به آن “کف” گفته می شود.لایه میانی شامل فاضلاب همراه با ذرات زباله است.لایه سوم و پایین شامل ذراتی است که سنگین تر از آب هستند و لایه ای از لجن را تشکیل می دهند.

باکتری های داخل مخزن پلی اتیلن بهترین کار برای تجزیه مواد زائد جامد است که باعث می شود مایعات به راحتی جدا شده و تخلیه شوند.آنچه در قسمت زیر مخزن پلی اتیلن باقی مانده همان چیزی است که به عنوان بخشی از تعمیر و نگهداری عمومی باید بطور دوره ای برداشته شود. این یکی از دلایلی است که سپتیک تانک فقط یک شکل اساسی از پکیج تصفیه فاضلاب است.

 

 

نحوه کار گام به گام سپتیک تانک

آب آشپزخانه ، حمام و غیره از طریق یک لوله اصلی زهکشی منتقل می شود که به سپتیک تانک شما منتهی می شود.
در زیر سپتیک تانک فرآیند نگهداری فاضلاب آغاز می شود. باید این مدت را به اندازه کافی نگه دارد تا مواد جامد به پایین برسند ، در حالی که روغن و چربی به سمت بالا شناور می شوند.
پس از این فرآیند ، پساب مایع (پساب) می تواند از مخزن به داخل میدان تخلیه خارج شود.
این فاضلاب از طریق  لوله بر روی سطوح متخلخل تخلیه می شود. این اجازه می دهد تا فاضلاب در خاک فیلتر پرس شود.
خاک با نفوذ در خاک ، فاضلاب را می پذیرد ، تصفیه و پراکنده می کند و در نهایت به آبهای زیرزمینی تخلیه می شود.
سرانجام ، فاضلاب به خاک نفوذ کرده و به طور طبیعی باکتری ها ، ویروس ها و مواد مغذی کلی فرم مضر را از بین می برد.

 

 

قیمت سپتیک تانک

قیمت سپتیک تانک از مهمترین عامل انتخاب مشتری است. سپتیک تانک فایبرگلاس ، مخازن سپتیک نیز نامیده می شوند ، یک مخزن مهر و موم شده قبل از تصور است که فاضلاب خانگی را از محل سکونت یک یا یک گروه می دانم. این ماده برای جداسازی جامدات و مایعاتی است که می توانم از فاضلاب ته نشین شده یا شناور شویم و به مواد آلی اجازه دهیم تا قبل از خروج قسمت مایع از استخراج بایستند و پوسیده شوند. تصفیه پساب ها باید با سیستم اضافی انجام شود. مخازن سپتیک تانک فایبرگلاس به ساختمانهایی متصل می شوند که به منبع آب شهری متصل می شوند و یا حتی در صورت عدم وجود شبکه از آب فراوانی استفاده می کنند. تمام ساختمان های فاضلاب می توانند از این طریق تأمین شوند. در صورت حذف فاضلاب از مخزن سپتیک مشکلاتی ایجاد شود ، فقط اتصال توالت به مخزن سپتیک انجام می شود. آب باران به هیچ وجه به سپتیک تانک فایبرگلاس داده نمی شود.

سپتیک تانک فایبرگلاس مخزن رسوبی زیر آب است که برای پوکیج تصفیه فاضلاب از طریق فرایند تجزیه و زهکشی بیولوژیکی استفاده می شود. سپتیک تانک فایبرگلاس از فرآیندهای طبیعی و فن آوری اثبات شده برای پوکیج تصفیه فاضلاب لوله کشی خانگی تولید شده توسط حمام ، فاضلاب آشپزخانه و لباسشویی استفاده می کنم. سیستم سپتیک تانک فایبرگلاس از طراحی نسبتاً ساده ای نیاز است. این یک ظرف ضد آب زیرزمینی (بیشتر مستطیل شکل یا گرد) است که از شیشه الیاف ، پلاستیک یا بتن ساخته شده است. محفظه های موجود در یک سپتیک تانک فایبرگلاس و به طور معمول یک خروجی T شکل ، مانع از خروج لجن و کف از مخزن پلی اتیلن و حرکت به منطقه میدان تخلیه می شود. سیستم های سپتیک تانک فایبرگلاس نوعی تاسیسات فاضلاب در محل ساده (OSSF) هستند و فقط یک سیستم ضد عفونی اساس را ارائه می دهند.